Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0352) 52-21-05
e-mail: ovm@reg-adm.gov.te.ua ternopil.rada@gmail.com
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ ПРАВОВА ДОПОМОГА ОБЛАСНИЙ КОНКУРС ПРОЕКТІВ РОЗВИТКУ ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2016-2018 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЄКТИ І ГРАНТИ
НАШ КРАЙ
НАШ КРАЙ ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА «ВЛАСНИЙ ДІМ» ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ДРУКАРНІ, ВИДАВНИЦТВА ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ ПРОФІЛАКТИЧНА ДЕЗИНФЕКЦІЯ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

19.01.2022

«Непохитний борець за Українську Державу»: у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї діє виставка

Сформована з фондової збірки Тернопільського обласного краєзнавчого музею виставка, присвячена 110-річчю від дня народження Ярослава Стецька — політичного та військового діяча, голови Організації Українських Націоналістів (б), президента Антибільшовицького блоку народів, голови Українського Державного Правління Української держави, триватиме до 31 січня.

Народився Ярослав Стецько у 1912 році в селі Великий Глибочок, біля Тернополя, в сім’ї отця Семена та Теодозії з Чубатих. Ярослав був другою дитиною. На час його народження подружжя Стецьків уже виховувало сина Омеляна. З часом у родині народилася молодша донька Оксана. У 1929 році з відзнакою закінчив Тернопільську українську гімназію. З 1929 по 1934 рік студіював право й філософію у Краківському та Львівському університетах. 30 червня 1941 році в окупованому німцями Львові на зборах, скликаних членами ОУН(б), проголошено створення Української держави та сформовано її уряд — Українське Державне Правління, який очолив Ярослав Стецько. У 1942—1944 роках перебував у німецькому концтаборі Заксенгаузен. Після звільнення керував Антибільшовицьким Блоком Народів (АБН), був головою Проводу ОУН. Помер у 1986 році в Мюнхені (Німеччина), де й похований.

Серед цікавих речей, що експонуються у вітринах виставки, привертає увагу праця під назвою «30 червня 1941. Проголошення відновлення державности України». Нерідко, в українській історії, постать Ярослава Стецька пов’язують саме з цією подією. Книга містить інформацію про тривалу підготовку та нелегкі умови проголошення, далекосяжну мету Акту, долю його творців і оборонців. Саме ця праця Ярослава Стецька має надзвичайно велику наукову та історико-культурну цінність. Це перше видання, яке є збірником, адже тут знаходимо не лише спогади та роздуми Ярослава Стецька, але й ряд статей, багатьох інших провідних діячів, таких як Петро Мірчук, Дмитро Донцов, Степан Галамай, Юрія Тис та  ін. Вперше книга вийшла друком у Канаді, ще в 1967 році.
 
Перебуваючи за межами України, наші співвітчизники намагалися зберегти свої традиції, звичаї, обряди святкування. Це знайшло своє відображення і у вітальних листівках, де поєднувалися елементи національної культури з релігійними мотивами. Вони були особливими, адже містили особисте звертання, що зберігало тепло рідних чи дружніх рук. Постійно наголошував на важливості дотримання традицій та глибокої віри в Бога і Ярослав Семенович Стецько, який значну частину свого життя прожив далеко від рідної домівки. Серед численних матеріалів виставки, особливу увагу привертає вітальна різдвяна листівка. Вона адресована подружжю Леників з Мюнхена від Ярослава та Слави Стецьків. На лицевій стороні — репродукована ікона Вишгородської Матері Божої ХІ століття. На розвороті — друкований текст та рукописна дописка: «Дорогих Леників. З Різдвом Христовим і Новим Роком. Сердечно вітають Ярослав Слава Стецьки. 1969».
 
Ярослав Стецько залишив нам велику ідейно-теоретичну спадщину. Його твори, написані багато років тому, й досі актуальні, бо дають відповідь на важливі питання сьогодення. Основні з них опубліковані в двотомнику «Українська визвольна концепція», який також представлено на виставці.
 
Завідувачка сектору
відділу нової та новітньої історії ТОКМ
Українець Н.Б.