Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: rada.trc@tor.gov.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

29.09.2022

«Збирач скарбів народних…»: у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається фонд Осипа Роздольського 

 
29 вересня минає 150 років від дня народження Осипа Роздольського – українського фольклориста, етнографа, педагога, перекладача.
 
Народився він 1872 року у селі Доброводи Збаразького повіту, що на Тернопільщині, у багатодітній сім'ї священика. Невдовзі родина переїхала на Львівщину у село Берлин (зараз Золочівського району), де й пройшло дитинство майбутнього вченого.
 
Ще навчаючись у Бродівській гімназії, Осип Роздольський зацікавився піснями та побутом рідного народу. Прагнення продовжувати освіту привело юнака до Львова, де він закінчив Греко-католицьку Богословську Академію (1894 р.) та паралельно філософський факультет Львівського університету (1897 р.).
 
Вільний час від навчання Осип присвячував збору народних казок, легенд, оповідань. Він плідно співпрацював з Етнографічною комісією Наукового Товариства ім. Тараса Шевченка. Так, для відділу музею НТШ він збирає цінні експонати (керамічні вироби, писанки).
 
Під час навчання в університеті Осип Роздольський поринає в атмосферу культурно-мистецького життя Львова, знайомиться з передовою галицькою інтелігенцією. Там зав’язалася його щира дружба з Володимиром Гнатюком, з яким влітку під час канікул 1895 року здійснив етнографічну експедицію на Закарпаття.
 
Знайомство з Іваном Франком сприяло тому, що в журналі «Житє і слово» (1894 р.) з'являються їхні перші фольклорні публікації. Осип Роздольський також співпрацював та товаришував з визначними діячами української музичної культури: Філаретом Колессою, Станіславом Людкевичем, Денисом Січинським, Остапом Нижанківським, Климентієм Квіткою.
 
Невтомний збирач народного епосу їздить у фольклорні експедиції та проводить етнографічні розвідки по всіх регіонах Галичини. Вихід фольклорних збірок Осипа Роздольського «Галицькі народні казки» (1895 р., 1899 р.), «Галицько-руські анекдоти» (1899 р.) «Галицькі народні новели» (1900 р.) принесли йому визнання і славу вченого.
 
Найбільше у доробку О. Роздольського займають записи українських пісень. Він перший не тільки в Україні, але і в Європі використав фонограф для запису мелодій, що мало велике значення для збереження пісенної спадщини та багатоголосся українського народу.
 
У 1901 році знаний фольклорист відвідує рідну Тернопільщину. У селах Добрівляни, Лисівці, Печорна, Торське (тепер Чортківський район) О. Роздольський зібрав народні пісні та записав їх на фоновалики.
 
Детальніше — за посиланням.