Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: rada.trc@tor.gov.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

07.11.2022

Історії «мандрування» давніх церков Тернопілля

У Тернопільському обласному центрі охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини розповіли про дерев'яні церкви-мандрівниці зі Зборівщини.

Відомо багато випадків про переміщення дерев’яних храмів на Тернопіллі. Не всі населені пункти мали змогу побудувати власні церкви. У давнину їх зводили здебільшого з дерева. Через стихійні лиха та пожежі багато з них руйнувалося, а коштів на побудову нових не вистачало. Тому сільські громади змушені були просити допомоги в сусідів, які вже спорудили муровані церкви, а дерев’яні не використовували. Чи не найбільше таких переміщених храмів будувалися на Зборівщині, що на заході Тернопільської області.

Розповімо коротко про призабуті історії «мандрування» давніх церков.

У селі Загір’я, яке тепер в Залозецькій громаді, дерев’яну церкву побудували в далекому 1702 р. Але на початку ХІХ століття доволі заможна громада села змогла дозволити собі вимурувати новий храм Воскресіння Христового. Стару ж дерев’яну церкву продали громаді села Стиборівка (тепер Золочівського району Львівської області) і в 1829 році освятили її як церкву Собору Пресвятої Богородиці. Під час Першої світової війни, в 1915 році, снаряд пошкодив іконостас та вівтарну частину, відірвавши її від нави. У 1917 році розпочалася неграмотна відбудова, в результаті якої вівтар став нижчий від захристії. Остаточно церква була відреставрована у 1928 році. В такому вигляді вона збереглася донині.

Старенький храм у Підгайчиках був збудований у сусідньому селі Тустоголови в 1737 році. У 1780 році сільська громада Підгайчиків викупила його і перевезла до себе. В 1859 році художник Лопушанський  відновив розписи в інтер'єрі. Ймовірно, церкву перебудували в першій половині ХХ ст. і в такому вигляді вона дійшла до наших часів.   

Церква в селі Мшана була побудована у 1741 році. В 1904 р. стареньку святиню разом із іконостасом віддали у сусіднє село Жуківці. Це була триверха будівля з соснових колод на дубових підвалинах. Очевидно, в період Першої світової війни зазнала сильних руйнувань. Існуючу церкву-каплицю могли зібрати з матеріалів попередньої будівлі, можливо, на новому місці. Тепер жуківська дводільна одноверха церква — найменша на Зборівщині. 

На фото:

- дерев’яна церква Собору Пресвятої Богородиці 1702 р. у селі Стиборівка., яка перевезена із с. Загір’я;

- Миколаївська церква в селі Підгайчики, перевезена із Тустоголовів;

Церква св. Параскеви в селі Жуківці, яка подарована громадою села Мшана.

Детальніше — за посиланням.