Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0352) 52-21-05
e-mail: ovm@reg-adm.gov.te.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ ПРАВОВА ДОПОМОГА ОБЛАСНИЙ КОНКУРС ПРОЕКТІВ РОЗВИТКУ ГРОМАДСЬКІ ПРИЙМАЛЬНІ ДЕПУТАТІВ ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2016-2018 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК
НАШ КРАЙ
НАШ КРАЙ ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ДЕРЖАВРНА ПРОГРАМА «ВЛАСНИЙ ДІМ» ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ДРУКАРНІ, ВИДАВНИЦТВА ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ ПРОФІЛАКТИЧНА ДЕЗИНФЕКЦІЯ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

14.04.2016


У державному архіві Тернопільської області відбулося відкриття   філателістичної виставки, присвяченої патріарху Української греко-католицької церкви, кардиналу Йосифу Сліпому.

ЇЇ організував громадсько-політичний діяч, краєзнавець, голова Тернопільської обласної організації Товариства «Меморіал» Богдан Хаварівський.

За словами автора: «Це – унікальна виставка, тому тут зі всього світу зібрані філателістичні матеріали про в’язня сумління, патріарха Йосифа Сліпого. Тут і підпільна пошта і марки та конверти, видані у США, Канаді, Бельгії, Італії, Німеччині, Ватикані і перші українські марки, які вийшли у світ в 90-ті роки минулого століття. Ці марки надсилали мені з різних країн відомі філателісти. Тут є десь до тисячі марок і понад 50 маркованих конвертів, присвячених патріарху Йосифу Сліпому».

 Участь у відкритті виставки взяв заступник голови обласної ради Любомир Крупа. «Експозиція по-справжньому вражає, - говорить Любомир Левкович, – адже у ній відображено не лише історичні факти, вона передає дух незламності та відданості вірі, церкві, рідному краю. Велика дяка організаторам.Переконаний, що побачити її має якомога більше краян, особливо молодь».

 

Цікаво знати:

А ще Богдан Хаварівський каже: «На виставці можна побачити і філателістичні матеріали, зібрані впродовж тридцяти років відомим популяризатором та пропагандистом ідей патріарха, доктором медицини Романом Смиком, який свого часу передав Богдану Хаварівському окремі філателістичні колекції про патріарха.  Як філателіст-меценат доктор Смик сформував і подарував аналогічні колекції музеям в Едмонтоні, Воррені, Римі, Мельбурні, Львові, Теребовлі, Бережанах, Українському Національному Музеї в Чикаґо. За своє меценатство він удостоївся численних відзначень і нагород. Виставлена в архіві експозиція побудована, насамперед, на основі матеріалів зі збірки доктора Романа Смика та інших колекціонерів діаспори.  Мовою поштових марок, листівок експозиція розповідає про життєвий шлях Митрополита про його діяльність на ниві згуртування української діаспори світу. У філателістичних матеріалах, що нині експонуються в обласному державному архіві, по суті  – вся історія УГКЦ.

 Хранитель пам’яті ісповідника віри, ревного борця за єдність Церкви, послідовного продовжувача справи, розпочатої своїми попередниками – галицькими митрополитами, Роман Смик народився на Івано-Франківщині, але його родина в 1950 році емігрувала у США. Маючи фах лікаря, він упродовж років поєднував професійну діяльність із справою, яка стала для нього покликанням. Колекціонування й філателія у його випадку не мали жодних натяків на бізнес чи задоволення власних амбіцій. Він служив святій справі – організація виставок, інформування широких кіл громадськості на Заході про УГКЦ і одного з найбільших її подвижників. Українська громада часто виготовляла спеціальні конверти з сюжетами, які віддзеркалювали протест мирян проти дискримінації Церкви в Україні. Тираж конвертів був досить великий, вони  користувались великим попитом і розходились в різні кінці світу, де жили українці. Наприклад, з нагоди 80-ліття патріарха вийшла листівка тиражем у 10 тис примірників. З нагоди 20-ліття арешту ієрарха, в 1965 році Товариство ветеранів УПА видало конверт з зображенням Собору святого Юра обмотаного колючим дротом і ланцюгом, прикріпленим до стовпа із зображенням серпа і молота. Тут же -  відповідний підпис англійською  і українською мовами.

 

З 1968 року кожний організаційний комітет, до якого приїздив Патріарх Йосиф, готував філателістичну або нумізматичну пам’ятку.

   Коли Блаженніший Йосиф Сліпий в 1968 році відвідав Аргентину, стараннями філателіста Самоверського аргентинська пошта видала спеціальний поштовий штемпель.

З нагоди 10-ліття екзархату для українців католиків та 10-ліття єпископства Платона Корнеляка, в 1969 році, Йосиф Сліпий відвідав українські громади в Німеччині. З цієї нагоди Крайове представництво видало два чорно-білі конверти, а уряд землі Гільдесгаім використав для погашення штемпель з хрестом у терновому вінці з надписом «На пам`ятку відвідин Кардиналом Йосифом Сліпим».

Побудова і посвячення храму св. Софії в Римі, відновлення храму свв. Сергія і Вакха, відкриття першого Синоду українських єпископів – ці події відображенні в темах рисунків на конвертах і марках.

Так, на конверті, виданому Романом Смиком, для відзначення встановлення Постійного Синоду Помісної УКЦ, який відбувався в Римі 5 листопада 1971 року, зображено портрети чотирьох членів Синоду і голови – Патріарха Йосифа. Підпис: «Наша Церква хоче бути собою». Конверти з цим сюжетом видали англійською мовою".

 

  За матеріалами      Ореста Сарматського