Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0352) 52-21-05
e-mail: ovm@reg-adm.gov.te.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ ПРАВОВА ДОПОМОГА ОБЛАСНИЙ КОНКУРС ПРОЕКТІВ РОЗВИТКУ ГРОМАДСЬКІ ПРИЙМАЛЬНІ ДЕПУТАТІВ ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2016-2018 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК
НАШ КРАЙ
НАШ КРАЙ ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ДЕРЖАВРНА ПРОГРАМА «ВЛАСНИЙ ДІМ» ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ДРУКАРНІ, ВИДАВНИЦТВА ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ ПРОФІЛАКТИЧНА ДЕЗИНФЕКЦІЯ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

08.11.2017

Тернопільська обласна бібліотека для молоді запрошує на арт-годину "Михайло Бойчук – український художник світового рівня"

http://tobm.org.ua/  

8 листопада Тернопільська обласна бібліотека для молоді запрошує  на арт-годину “Михайло Бойчук – основоположник українського монументалізму”, присвячену 135-ій річниці від дня народження українського живописця.
Початок о 14:00 у секторі мистецтв
Довідково:
http://1576.com.ua/people/boychuk-ta-boychukisti-546  
З іменем Михайла Бойчука пов'язане виникнення творчого об'єднання художників-монументалістів, відомих як "бойчукісти". Саме завдяки бойчукістам Україна у 20–30-х роках вийшла на широкий обшир світової культури, про що свідчать численні виставки, у яких брали участь послідовники й учні Михайла Бойчука, велика кількість публікацій, присвячена бойчукізму як мистецькому явищу.
Піднесення українського монументалізму в ХХ столітті історично пов'язується з діяльністю школи Михайла Бойчука, яка відновила давні культурні традиції та переосмислила їх. Новаторські світські розписи бойчукістів втілили мистецький образ своєї епохи і стали початком розвитку нової традиції в монументальному живописі.
Михайло Бойчук — художник і педагог, засновник самобутньої національної школи монументального живопису, що існувала в Україні в першій третині ХХ століття.
Біографія Бойчука нагадує казкову історію. Шкільний учитель Михайла Бойчука написав у газету, що талановитий сільський хлопець потребує кваліфікованого наставника. Відгукнувся львівський художник Юліан Панкевич. Він взяв опіку над талановитим хлопцем, півроку провів із ним у музеях Відня. На стипендію від Наукового товариства ім. Тараса Шевченка Михайло Бойчук навчається у Краківській академії мистецтв, а митрополит Андрей Шептицький допомагає йому побувати в Парижі та продовжити навчання у Мюнхені.
Після закінчення академії продовжував навчання у Мюнхені (1905). З 1905-о року брав участь у художніх виставках. В 1907-1910 роках працював у Парижі, відвідував академію Поля Рансона, вчився у Поля Серюзьє. В 1909-у році заснував власну школу-майстерню, в якій навчалися Микола Касперович, Софія Налепінська, Софія Бодуен де Куртене, Хелена Шрамм та інші.
1909 року на виставці у Салоні незалежних у Парижі було представлено 18 робіт очолюваної Бойчуком групи під назвою "Відроджена Візантія". Ці перші "бойчукісти" прагнули "оживити" твори великих майстрів Середньовіччя.
1911-о року повернувся до Львова, де працював як реставратор та монументаліст.
Бойчук так захопився візантійським мистецтвом, що відтоді майже 10 років реставрує ікони Львівського національного музею, розмальовує храми у Львові та інших містах і селах.
Мистецтво шукає собі грунту в того народу, де може розвиватися, та лишень твір мистецтва виростає, він стає інтернаціональний. Це як вода – вона скрізь проходить і для всіх однакова.
Подорожуючи містами Російської імперії, разом із учнями реставрує іконостас у храмі села Лемеші під Козельцем на Чернігівщині — де поховано Наталію Розумиху, матір гетьмана Кирила Розумовського.
1917 року він був серед засновників Української академії мистецтв у Києві, очолює у ній "реформаторський" напрямок. Бойчук, якому щойно минуло 35, захоплений грандіозними суспільними перетвореннями, прагнув бути в авангарді нового "пролетарського мистецтва". В учні брав собі майже виключно сільських хлопців і дівчат, іще не "заражених" академічною освітою та міськими впливами.
Студенти майстерні Бойчука посіли в українському радянському мистецтві ключові позиції, керували Київським художнім інститутом та іншими навчальними закладами.
Але наприкінці 1920-х більшовики почали підтримувати гнаних перед цим традиціоналістів. А ті звинувачували своїх опонентив у націоналізмі та прозахідній позиції.
Найбільш значними творами, виконаними разом з учнями, так званими “бойчукістами”, були розписи на сучасну тематику Червоноармійськиї Луцьких казарм у Києві (1919), Селянського санаторію на Хаджибеїєвському лимані в Одесі (1927-1928) та Червонозаводського театру в Харкові (1933-1935). Всі ансамблі монументального живопису не збереглися.
54-річного Михайла Бойчука засудили до розстрілу 13 липня 1937-го. Стратили того ж дня. Переслідувань зазнали майже всі учні митця. В історії України немає іншого прикладу винищення цілого художнього напряму. Згадувати про Михайла Бойчука та представників його школи забороняли майже піввіку.