Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0352) 52-21-05
e-mail: ovm@reg-adm.gov.te.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ ПРАВОВА ДОПОМОГА ОБЛАСНИЙ КОНКУРС ПРОЕКТІВ РОЗВИТКУ ГРОМАДСЬКІ ПРИЙМАЛЬНІ ДЕПУТАТІВ ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2016-2018 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК
НАШ КРАЙ
НАШ КРАЙ ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ДЕРЖАВРНА ПРОГРАМА «ВЛАСНИЙ ДІМ» ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ДРУКАРНІ, ВИДАВНИЦТВА ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ ПРОФІЛАКТИЧНА ДЕЗИНФЕКЦІЯ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

31.01.2018

У Тернопільському національному технічному університеті  ім. Івана Пулюя розпочалися заходи до 100-річчя від дня смерті видатного вченого фізика, електротехніка і громадського діяча

Вранці відбулась поминальна Божественна Літургія в Архикатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, що у Тернополі. Після якої науковці, представники влади, громадські діячі поклали квіти до меморіальної дошки членам Тернопільського таємного товариства «Громада», яке заснував Іван Пулюй (Тернопіль, вул. Листопадова, 2). Шановне товариство зібралось біля погруддя видатного земляка у фойє навчального корпусу №1 університету, щоб вшанувати великого земляка. Участь в урочистостях взяли заступник голови обласної ради Любомир Крупа, заступник голови ОДА Юрій Юрик, заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

Ректор Тернопільському національному технічному університеті  ім. Івана Пулюя, професор Петро Ясній звернувся до громади, що зібралася, щоб вшанувати пам'ять талановитого вченого-земляка.

Від обласної ради виступив Любомир Крупа, який передав вітання товариству  від голови обласної ради, усього депутатського корпусу.

"Роль Івана Пулюя у розвитку фізики не можливо переоцінити, - підкреслив заступник голови обласної ради. - Щедро обдарована наша Тернопільщина талантами! Серед її синів та дочок – видатні науковці та митці, політичні та релігійні діячі, духовні поводирі нації. Серед цих високоповажних імен гідне місце займає ім’я Івана Пулюя - знаменитого вченого фізика  і електротехніка, винахідника, громадського діяча, перекладача, а також - доцента Віденського університету, професора Вищої технічної школи в Празі, ректора першого в Європі електротехнічного факультету, доктора Страсбурзького університету, державного радника з електротехніки Чехії і Моравії.

Іван Пулюй стояв біля витоків одного із найвизначніших досягнень людства — відкриття "Х"-променів, отримав перші високоякісні світлини з їх застосуванням. Всі експерименти з „Х”-променями вчений проводив з вакуумними трубками власної конструкції. Об’єктом його уваги були також проблеми молекулярної фізики, дослідження властивостей та природи катодних променів. Він заклав підґрунтя відкриття віку. Наукові і технічні здобутки людства важко уявити без використання невидимих променів або, як звикли ми називати їх, рентгенівських. Ці промені давно вже здобули найширше визнання і сьогодні повсюди застосовуються для комп’ютерної томографії і рентгенографії, для рентгенівської мікроскопії, спектроскопії, лікарської діагностики.

Одним з улюблених занять Івана Пулюя був переклад релігійних праць із стародавніх мов. Разом з відомим істориком, письменником, етнографом, перекладачем Пантелеймоном Кулішем та широко знаним письменником Іваном Нечуй-Левицьким Іван Пулюй зробив перший переклад українською мовою Нового та Старого Завіту.

Життя Івана Пулюя пройшло в основному за межами України. Але помислами і добрими справами він залишався серед свого народу, співпереживав за його долю, підносив його велич. Сьогодні ім’я вченого свiтової слави Iвана Пулюя назавжди повертається iз забуття, як символ iнтелектуальної могутностi українського народу і орiєнтир майбутнiх звершень нашої держави.

“…Нема більшого гонору для інтеліґентного чоловіка, як берегти свою і національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому красшу долю”,-  був переконаний науковець та наголошував у своїх працях: «За котрим народом висша культура і освіта, за тим і побіда».

"Разом з тим сьогодні необхідно пропагувати як саме Ім'я Івана Пулюя, так і його вклад у світову науку. І вести у цій шляхетній справі має саме ваш університет", - підсумував Любомир Крупа.

Після виступів представників наукового світу, влади та  громадськості було покладено квіти до погруддя вченого.

У програмі вшанування Івана Пулюя - розширене засідання вченої ради; перегляд фільму про Івана Пулюя; відвідини музею І. Пулюя та музею університету.