Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0352) 52-21-05
e-mail: ovm@reg-adm.gov.te.ua
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

16.05.2018

Очільник області зустрівся з представниками ОБСЄ в Україні

 

Вчора, 15 травня, відбулась офіційна зустріч із представниками Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні: керівником Івано-Франківського відділення СММ ОБСЄ Давидом Піге та спостерігачем СММ ОБСЄ Денешем Деканом.

Ключовими темами обговорення стали загальна ситуація з безпекою в області, зокрема, що стосується можливих диверсійних чи про вокативних дій, вчинених зовнішніми силами, діяльність радикальних груп тощо, а також питання реабілітації та підтримки учасників бойових дій, Закон про освіту (стаття 7) та його можливий вплив на національні меншини в області.

 

«Переконаний, що ніяких проблем, напруження чи ще якогось негативу мовна (7 стаття) Закону «Про освіту» не несе. Навпаки вона усуває існуючу дискримінацію національних меншин в частині доступу до вищої освіти і забезпечує рівні умови для них у здобутті повної загальної середньої освіти.

Діти нацменшин, які проживають компактно, стають заручниками свого мовного середовища, що не притаманне переважній більшості території України. Вони не можуть скласти зовнішнє незалежне оцінювання з української мови, а відтак отримати вищу освіту, потрапити на державну службу чи обіймати інші важливі посади в органах місцевого самоврядування та органах державної влади. Такі тенденції є вкрай тривожними і Україна не може не реагувати на них, адже йдеться про освітні шанси дітей, які є громадянами нашої держави, а також про забезпечення їхнього конституційного права на працю, закріпленого у статті 43 Конституції України.

Вирішити проблему з низьким оволодінням державною мовою у дітей, що є представниками нацменшин в Україні, можливо лише через збільшення частки викладання предметів українською мовою, - зазначив голова обласної ради Віктор Овчарук і далі продовжив. - 

Що ж до Тернопільщини, то це питання у нас - взагалі неактуальне. Адже за своїм етнічним складом Тернопільщина є мононаціональним регіоном, населення якого 97,8% становлять українці, разом з цим в області проживають представники 83 національностей. Найбільш чисельні національні меншини: росіяни - 14194 особи; поляки - 3856; білоруси - 856; молдовани - 356; євреї - 168; німці - 139; азербайджанці - 113. Представники національних меншин проживають на території всієї області, місць їх компактного проживання немає.

Для вільного розвитку, використання і захисту мов національних меншин та міжнародного спілкування в області створено відповідні умови. У Тернопільській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 4 функціонує 8 класів з російською мовою навчання (102 учні). Польська мова вивчається і як друга іноземна мова (у 9 закладах загальної середньої освіти), і факультативно. Німецька мова викладається в окремих закладах освіти всіх районів та міст Бережани, Кременець, Чортків й Тернопіль.

Для представників національних меншин працюють суботні та недільні школи, відвідування яких не обмежується віковим цензом. Їхній діяльності сприяють місцеві органи влади й органи місцевого самоврядування, органи управління освітою, національно-культурні товариства, просвітницькі організації та осередки. У суботніх і недільних школах вивчаються мови, література, історія, культура, традиції національних меншин".